Alex Lagat złapany na dopingu !

Alex Lagat złapany na dopingu !

5 października, 2023 Kontrola 0

Kenijczyk Alex Lagat uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowej, przeprowadzonej na mecie Tyskiego Półmaratonu, który odbył się 3 września 2023. Zawodnik z węgierskiej grupy biegowej Benedek Team zajął w biegu drugie miejsce, które teraz będzie anulowane. Co ciekawe zawodnik przez cały wrzesień robił objazdówkę po Europie, startując również w kilku biegach w Polsce.

Aktualnie trwa proces weryfikacji czy zawodnik posiada licencję sportową. Jeśli tak, to grozi mu oficjalne zawieszenie ze strony odpowiednich organów. Jeśli nie, to jedynymi sankcjami będą te związane z unieważnieniem wyniku w Tychach i niewypłaceniem nagrody. W każdym z tych przypadków wynik zawodnika zostanie anulowany przez organizatora, a wszyscy pozostali zawodnicy, którzy ukończyli Tyski półmaraton, awansują jednocześnie o jedno miejsce.

Alex Lagat został złapany na stosowaniu triamcynolonu, czyli tego samego środka, za stosowanie którego Diana Kipyokei (zwyciężczyni Boston Marathon 2021) została zdyskwalifikowana na 6 lat.

U jednego z testowanych uczestników wykryto triamcynolon, czyli glikokortykosteroid. Jest to środek zakazany podczas zawodów dla zawodników profesjonalnych z licencją, rangi krajowej i międzynarodowej. Jest to też lek stosowany w celach terapeutycznych. W sytuacji, gdy byłby to zawodnik profesjonalny powinien złożyć wniosek o retroaktywne TUE (czyli dokument zezwalający na stosowanie środków w określonych dawkach, w celach terapeutycznych). W sytuacji, gdy dotyczy to zawodnika amatora – bez licencji – nie wymaga się takich dokumentów.
Oświadczenie POLADA

„Śląska Inicjatywa Antydopingowa” to program stworzony przez Stowarzyszenie Sportowe „Aktywna Pszczyna” oraz Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki w Tychach, promujący sport na czystych zasadach fair play. Celem programu jest walka z dopingiem wśród uczestników organizowanych biegów, za pośrednictwem zrzeszenia jak największej ilości klubów oraz organizatorów śląskich eventów sportowych. Miejmy nadzieję, że coraz więcej biegów będzie chciało dołączyć do tej inicjatywy.

Więcej informacji już wkrótce. Póki co przekazujemy link z portalu bieganie.pl:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *